Küçük Hatme Nasıl Yapılır - tek başına hatme yapılır mı

Derviş Blog - Kuran Oku - Yasin Suresi Türkçe: Küçük Hatme Nasıl Yapılır - tek başına hatme yapılır mı
cüz cüz kuran

Küçük Hatme Nasıl Yapılır - Tek başına hatme yapılır mı

küçük+hatme+nasıl+yapılır
hatme yapacak kişilerden imam (hatmeyi yaptıran) dahil Elemneşşrah leke (inşirah) suresini bilen 11 kişi YOKSA küçük hatme yapılır. Küçük hatme tek başına da yapılabilir. cemaatte elemneşrah lekeyi bilen kişi sayısı 11 kişi veya daha fazlaysa o zaman Büyük Hatme yapılır. büyük hatme yi öğrenmek için Büyük hatme nasıl yapılır konumuzu ve hatmede okunan hatme duasının türkçe okunuşu yazılışı ve hatme duasının türkçe anlamı konularımızı ziyaret edebilirsiniz.
KÜÇÜK HATME NASIL YAPILIR - TEK BAŞINA KÜÇÜK HATME YAPMAK
Sırt kıbleye gelecek şekilde oturulur. 100 adet taş (yoksa nohut) bir kase içinde önüne koyulur. 5 tane işaret taşı da önüne, yere konulur.

Gözler kapatılıp 25 estağfirullah çekilir. Sonra 7 adet fatiha peşpeşe okunur.
Daha sonra 100 taş ele alınır, taş sayısınca Salavat*-ı şerife okunur (Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed.)
Daha sonra işaret taşlarından birini hafif yan tarafa veya kase içine; ayrı yere konulur.(Karışmaması için). Taş adedince “Ya Baki Entel Baki” zikri okunur.
Bu şekilde 5 işaret taşı için sırasıyla 100 adetten toplam 500 adet “Ya Baki Entel Baki” zikri okunmuş olur.
Daha sonra 7 adet Fatiha şerife peş peşe okunur.
Daha sonra son kez taş adedince salavat-ı şerife okunur.
Bittikten sonra eldeki taşlar kaseye koyulur. Eğer ezbere biliniyorsa Hatme duası kendi duyabileceği bir ses tonuyla okunur. Bittiktan sonra biliniyorsa ikindiden sonra Amme suresi, yatıdan sonra Tebareke suresi, bilinmiyorsa Elemneşrahleke (İnşirah) suresi okunur.
Tüm bunlar tertibe riayet edilerek bitirildikten sonra 25 estağfirullah çekilir ve gözler açılır.

TEK BAŞINA HATME YAPMANIN ADAPLARI
Mürid, hatmeyi mürşidi yaptırıyormuş gibi dikkatli ve uyanık olmalı, ona göre niyetini ve davranışlarını kontrol etmeli, edep ve tevazu içinde oturmalıdır. Hatme, vird ve rabıta için dille yapılacak bir niyet yoktur. Ne yaptığını düşünerek, kalbini toplayıp “estağfirullah” ile başlamak, niyet yerine geçer. Bu yeterlidir. Hatmeyi yaptıranın farz namazını kılmış olması gerekir.
Mümkünse âdâp üzere oturur. Rahatsız olanlar, rahat ettikleri şekilde otururlar. Ayaklar ağrıdığında değiştirilebilir.Hatmede, bir mazeret yoksa, duvar, yastık gibi herhangi bir şeye yaslanmamalıdır.
Hatmeden sonra dua okunurken Resûlullah (s.a.v) Efendimizin ism-i şerifi geçince, kendi duyacağı kadar gizli bir sesle: “sallallahu aleyhi ve sellem=Allah’ın selamı onun üzerine olsun” denir. Ashabın ismi geçince: radıyallahu anhüm=Allah onlardan razı olsun, denir. Sadat-ı Kiramın ismi geçince: “Kaddesallahu sırrahu =Allah onun sırrını pak, makamını yüce etsin.” denir.
Günde sadece bir kez büyük veya küçük hatme yapılabilir
Hatme iki vakitte yapılır. Birisi ikindi ile akşam arasıdır. Akşam namazına kadar hatme yapılabilir. Hatme yapmanın kerâhet vakti olmaz Diğeri yatsı namazının vaktidir. Yatsı namazının son vaktine kadar hatme yapılabilir. Hatmeye abdesti olmayanlar giremez.
Hanımlar âdet hâllerinde hatmeye katılamazlar.
Hatme ve zikirde gizlilik esas olduğundan, kapalı alanlarda yapılır. Dışarıdan görülebilen odanın pencereleri perde ile örtülür.
Hatme yapılan yerde uyuyan çocuk var ise hatmenin veya çocuğun yeri değiştirilir, mümkün değilse üzeri örtülür, hatme yapılır.

15 yorum:

 1. Ben Çok zamandır Hatmelere katılmıyorum ve eskiye göre hayatımda dini görevlerimde çok gevsek olmaya başladım bu çok üzücü bir durum Alllah o kapıların kımyetını bilen kullardan eylesin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz tuttugumuz eli birakmayiz birakacagimiz elide tutmayiz diyor mübarek yeterki münkir olmasin

   Sil
 2. Hasanım Allah bizleri varlıkla, yoklukla, hastalıkla, sağlıkla, yalnızlıkla, eş ve çocuklarla imtihan ediyor. hastayken çok dualar edip sağlığa kavuşunca ihmal edersen Allah muhafaza mevla seni eski dua eden haline çevirebilir (ahıret iyiliğin için)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek başına hatme yaparken gizli olma şartı varmı ? biz devlet yurdundayız arkadaşlarım odadayken yapıyorum hatmeyi onlar başka işlerle uğraşıyor ayrıca sofi değil

   Sil
  2. "Yanliz olmali odada.kapiyi kitlemeli.
   Kimsenin girmeyecegi.goremiyecegi ortami hazirlamali
   O istesin.niyetini etsin.
   Rabbim firsatlar verir ins" diye cevap geldi whatsapp ta yetkili bir abimizden

   Sil
  3. Biz hatmedeyken sofi olup .izinli olanlari bile hatme yapilan ortama almıyoruz. Cocuklari disari cikariyoruz.
   Yada bir perdeyle gormiyecekleri şekilde bolune bilir

   Sil
 3. Peki kurban hatme duası ezbere bilinmiyorsa ne yapılır ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve aleykumselam. Hayırla geldiniz. Gözler tamamen kapalı olması gerekiyor. Ancak hatme duası ezbere bilinmiyorsa sadece dua okunacağı zaman açılıp ardından tekrar kapanır. Büyük ve küçük hatmenin edepleri aynen burada da geçerlidir.

   Sil
 4. Selamin aleykum kurbanim peki 3 4 kisi hatme yptgmiz zmn ilk seferde bi kisiye kac fatiha dsmus oluyo kurbanim

  YanıtlaSil
 5. Selamin aleykum kurban 3 kisi hatme yptgmiz zmn ilk seferde bi kisiye kac fatiha dsmus oluyo kurbanim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm selam kurbanım,3-4 kişi yaptığımızda ilk seferde imamın sağından itibaren imamla birlikte 7 kişi olarak sayarız,yani imamla sağındaki 3 kişiye 2 fatiha,solundaki kişiye de 1 fatiha düşüyor,böylece 7 ye tamamlanıyor.

   Sil
  2. A.selam,imamla beraber sağdan 7 kişi sayarız,yani 4 kişi olursak,3kişiye 2,1kişiye tek fatiha düşer,ikinci seferde de imam hariç soldan 7 kişi sayarız.

   Sil
 6. çok güzel her akşam büyük hatme yapılınca 333 kere kuran-ı kerim i hatmetmiş gibi olur.

  YanıtlaSil
 7. Selamun aleykum 2 kişi küçük hatmeyi yapınca 7 fatihayı nasıl tamamlicaz

  YanıtlaSil
 8. Kurban tek başıma hatme yapacağım inşallah en iyi nereden ogrenebilirim

  YanıtlaSil

Buraya Bir Yorum bırakarak sayfaya değer katabilirsiniz...