Teşrik Tekbiri Türkçe okunuşu söylenişi

Derviş Blog - Kuran Oku - Yasin Suresi Türkçe: Teşrik Tekbiri Türkçe okunuşu söylenişi
cüz cüz kuran

Teşrik Tekbirinin Türkçe okunuşu söylenişi

Teşrik Tekbirinin Arapçasının Türkçe Okunuşu Söylenişi ve anlamı meali şu şekildedir;
 "Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber, Allahu ekber velillâhi'l-hamd"

Anlamı: teşrik tekbirinin anlamını daha iyi anlamak için aşağıdaki teşrik tekbirinin ortaya çıkışı kıssasını okumanızı tavsiye ederim.

Teşrik tekbirinin Türkçe meali: "Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur" şeklindedir;

 Teşrik Tekbirinin Kaynağı Kıssası, Hikayesi; Teşrik tekbirinin çok güzel bir kaynağı vardır. şöyleki; Teşrîk tekbirlerinin başlangıcı Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etme olayına kadar uzanır. İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında Cebrail (a.s); "Allahu ekber Allahu ekber" diyerek tekbir getirir. İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; "Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" diye cevap verir. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail (a.s) da; "Allahu ekber velillâhi'l-hamd" der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur.
(es-Saffât, 37/102, 107; İsmail" maddesi; el-Mavsılî, el-İhtiyar li Ta'lîli'l-Muhtar, Kahire (t.y), I, 87, 88). 

Teşrik Tekbirinin dinimizdeki yeri?
- teşrik tekbiri dinen vacip olan bir zikirdir. Teşrik Tekbiri Kurban bayramı arefesi günü sabah namazının farzının kılınmasıyla başlar. Teşrik Tekbirleri kurban bayramının 4. günü ikindi namazının farzına kadar her farz namazdan sonra çekilir.
Teşrik tekbiri kaç kere çekilir?
-Her namazın farzından sonra (arefe günü sabahtan itibaren) 23 farz namazda 1er defa çekilir.

Teşrik Tekbiri hakkında geniş bilgi>>
Teşrik tekbiri nasıl alınır Teşrik Tekbiri Nedir

teşrik+tekbiri+türkçe+okunuşu0 Yorum:

Yorum Gönder

Buraya Bir Yorum bırakarak sayfaya değer katabilirsiniz...