oruçluyken masturbasyon yapmak orucu bozar mi

Derviş Blog - Kuran Oku - Yasin Suresi Türkçe: oruçluyken masturbasyon yapmak orucu bozar mi
cüz cüz kuran

oruçluyken mastürbasyon yapmak orucu bozar mı?

Çok afedersiniz ama işte aranan bir soru ne yapalım oruçluyken masturbasyon yani istimna
mastürbasyon+istimna+31+çekmek+orucu+bozar+mıçok kabaca 31 çekmek orucu bozar mı sorusu cevabı sorularla islamiyetten alıyoruz.
kaza keffaret gerekir mi falan filan diye de ararsanız diye bunlarıda yazalım.
be güzel kardeşim oruç gibi mubarek bir ibadette sabretsen ne olur yani.
Ayrıca sorularla islamiyetteki cevapta yazmayan bir ayrıntıyı da paylaşayım."Orucu bozar, sadece kaza gerekir. Bir Ramazanda iki defa mastürbasyon yapana kefaret de gerekir. Çünkü Ramazanın bir gününde, kaza gereken bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu şeyi orucu bozduğunu bile bile kasıtla yine yaparsa, kefaret de gerekir." ,

orucu bozduğunu bilmeden kaç defa yaparsa yapsın sadece bozduğu günlerin kazası gerekir.
Orucu bozduğunu fakat keffaret gerektirmediğini bile bile yapanın, sadece orucu bozduğunu bile bile yapandan bir farkı yoktur.
din bir gönül işidir. insanın vicdanı en iyi yargıcıdır.

----------------Dinimizislam com dan alıntı cevap----------------

Kefaret gerekir
Sual: Orucu bozup kaza gerektiren bir şeyi, aynı ramazanda iki kere yaparak orucu bozmak, kefareti gerektirir mi?
CEVAP
Evet kasten yaparsa kefaret gerektirir. (Redd-ül-muhtar) Mesela, susuz pirinç tanesi yutunca veya kulağa yağ damlatınca orucun bozulup kaza gerektirdiğini bilip, sebepsiz böyle orucunu bozana kaza gerekir. Bunu aynı ramazan ayında, hiç sebepsiz kasten yine yaparsa, bu sefer kefaret gerekir. Yahut imsak vaktinden sonra, niyet edilirse, kefaret gerekmediğini bilen, yine sebepsiz kasten orucunu bozsa kefaret de gerekir. Bu, hileyi önlemek içindir. Gerçekten orucu bozmayı mubah kılan bir durum olursa, 3-5 defa da bozsa yine kefaret gerekmez.

Kaza gerekir
Sual: (Oruçluyken mastürbasyon yapan, bunun orucu bozduğunu bilmiyorsa kaza gerekir, biliyorsa kefaret de gerekir) deniyor, doğru mu?
CEVAP
Hayır, doğru değildir. Orucu bozduğu bilinse de, mastürbasyon orucu bozar ve sadece kaza gerekir. (Hindiyye, Bahr, Dürr-ül-muhtar)

Ramazanda, orucu bozup kaza gerektiren bir şeyi, kasten iki veya daha fazla yaparak orucu bozmak, kefareti de gerektirir. (Redd-ül-muhtar) [Demek ki, aynı ramazanda, iki kere mastürbasyon yaparsa kefaret de gerekiyor.]

---------------------

sorularla islamiyette mastürbasyon istimna 31 çekmek ile ilgili sor cevap;

Soru

Mastürbasyon (istimna) yapmak orucu bozar mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;
El ile meni getirmek, kendi kendine tatmin olmak (istimna` - mastürbasyon) orucu bozar. Bir gün kaza orucu tutmak gerekir. Ancak oruçlunun uykudayken ihtilam olması orucu bozmaz.

LÜTFEN ŞU KONUYA DA BAKIN DETAYLI BİLGİ VAR;

Orucu Bozup yalnız kaza gerektiren Durumlar