oruçluyken masturbasyon yapmak orucu bozar mi

Derviş Blog - Kuran Oku - Yasin Suresi Türkçe: oruçluyken masturbasyon yapmak orucu bozar mi
cüz cüz kuran

oruçluyken mastürbasyon yapmak orucu bozar mı?

Çok afedersiniz ama işte aranan bir soru ne yapalım oruçluyken masturbasyon yani istimna
mastürbasyon+istimna+31+çekmek+orucu+bozar+mıçok kabaca 31 çekmek orucu bozar mı sorusu cevabı sorularla islamiyetten alıyoruz.
kaza keffaret gerekir mi falan filan diye de ararsanız diye bunlarıda yazalım.
be güzel kardeşim oruç gibi mubarek bir ibadette sabretsen ne olur yani.
Ayrıca sorularla islamiyetteki cevapta yazmayan bir ayrıntıyı da paylaşayım.

"Orucu bozar, sadece kaza gerekir. Bir Ramazanda iki defa mastürbasyon yapana kefaret de gerekir. Çünkü Ramazanın bir gününde, kaza gereken bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu şeyi orucu bozduğunu bile bile kasıtla yine yaparsa, kefaret de gerekir." ,

orucu bozduğunu bilmeden kaç defa yaparsa yapsın sadece bozduğu günlerin kazası gerekir.
Orucu bozduğunu fakat keffaret gerektirmediğini bile bile yapanın, sadece orucu bozduğunu bile bile yapandan bir farkı yoktur.
din bir gönül işidir. insanın vicdanı en iyi yargıcıdır.

----------------Dinimizislam com dan alıntı cevap----------------

Kefaret gerekir
Sual: Orucu bozup kaza gerektiren bir şeyi, aynı ramazanda iki kere yaparak orucu bozmak, kefareti gerektirir mi?
CEVAP
Evet kasten yaparsa kefaret gerektirir. (Redd-ül-muhtar) Mesela, susuz pirinç tanesi yutunca veya kulağa yağ damlatınca orucun bozulup kaza gerektirdiğini bilip, sebepsiz böyle orucunu bozana kaza gerekir. Bunu aynı ramazan ayında, hiç sebepsiz kasten yine yaparsa, bu sefer kefaret gerekir. Yahut imsak vaktinden sonra, niyet edilirse, kefaret gerekmediğini bilen, yine sebepsiz kasten orucunu bozsa kefaret de gerekir. Bu, hileyi önlemek içindir. Gerçekten orucu bozmayı mubah kılan bir durum olursa, 3-5 defa da bozsa yine kefaret gerekmez.

Kaza gerekir
Sual: (Oruçluyken mastürbasyon yapan, bunun orucu bozduğunu bilmiyorsa kaza gerekir, biliyorsa kefaret de gerekir) deniyor, doğru mu?
CEVAP
Hayır, doğru değildir. Orucu bozduğu bilinse de, mastürbasyon orucu bozar ve sadece kaza gerekir. (Hindiyye, Bahr, Dürr-ül-muhtar)

Ramazanda, orucu bozup kaza gerektiren bir şeyi, kasten iki veya daha fazla yaparak orucu bozmak, kefareti de gerektirir. (Redd-ül-muhtar) [Demek ki, aynı ramazanda, iki kere mastürbasyon yaparsa kefaret de gerekiyor.]

---------------------

sorularla islamiyette mastürbasyon istimna 31 çekmek ile ilgili sor cevap;

Soru

Mastürbasyon (istimna) yapmak orucu bozar mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;
El ile meni getirmek, kendi kendine tatmin olmak (istimna` - mastürbasyon) orucu bozar. Bir gün kaza orucu tutmak gerekir. Ancak oruçlunun uykudayken ihtilam olması orucu bozmaz.

LÜTFEN ŞU KONUYA DA BAKIN DETAYLI BİLGİ VAR;

Orucu Bozup yalnız kaza gerektiren Durumlar
120 Yorum:

Adsız dedi ki...

senın gıbı adamın bu konuyla bu kadar ılgılenmesı cok sasırtıcı

derviş dedi ki...

insanlar millete soramadıkları şeyleri arıyor bize soruyorlar ne yapalım ayrıca bu sitede yüzyüze sormaya utanılan daha bir sürü soru var değerli yorumunuz için teşekkür ederim

BADA dedi ki...

Ya kardeşim tamam da böyle soruları açıktan paylaşmak ne kadar dogru yada bu soruları alenen cevaplamak şart mı El haya vel iman . Edep ya hu. Cevap isteyen mail adresini verir gönderirsiniz. Bu kadar basit küçük bir çocuk okusa oruçtan çok 31 i merak eder sonrada olmadık durumlarla karşılaşır. <lütfen kötünün reklamını yapmayın

Sağır Sultan dedi ki...

Haklısın.
ama bu soruları böyle arayıp bulamayan insanlar var.
bu soruları böyle aradıklarında bulmaları için o kelimeleri koyduk.
o kelimeleri koymazsak
bulamazlar. o kelimelerden başka da ayıp birşey yok zaten
Allah affetsin. Ameller niyetlere göredir.karşılıkları da öyle olur inş.

Sağır Sultan dedi ki...

Hem Allahını seven ve onun sevgisini kaybetmekten korkanlar günahları merak etmezler.

adnan kanalp dedi ki...

size hak veriyorum tabiki her soruyu soran insanlar olacaktir,buna acik bir sekilde cevap verebilmeniz cok iyi,zaten bu sayfaya giren kimse laf olsun diye girmiyordur , belki ayip belki cok basit sorular gelecektir,ama insanlar birseyler ogrenmek !istiyorlarsa bunu ciddiye almak lazim,sizin ustlendiginiz bu kutsal gorev allah yardimciniz olsun.

Furkan Guler dedi ki...

selamun aleykum ben bilmeden art arda degişik günler masturbasyon yaptım 3 gün ben ne yapmalıyım açıkca söylermisiniz ona göre hazırlık yapacam biraz acil durum lütfen

Furkan Guler dedi ki...

şimdi 60 gün oruçmu tutacam

Sağır Sultan dedi ki...

KEFFARET ORUCU NASIL TUTULUR?
KEFFARET ORUCU TUTAMAYAN NE YAPAR?
KADINLARIN 60 GÜN KEFFARET ORUCU NASIL TUTULUR?

Ramazan ayında farz olan oruç tutulduğu için bu ayda keffaret orucu tutulmaz. Diğer ayların hepsinde keffaret orucu tutulabilir.

Ramazan ayında, hiçbir özür yokken, niyet ederek başlamış olduğu bir orucu, bile bile bozan bir kimsenin keffaret cezâsı olarak iki ay oruç tutması gerekir.

Bir senenin Ramazan'ında veya başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir kimseye tek keffaret icap eder. Şâyet oruç tutmaya güç yetiremiyorsa altmış fakire yemek yedirir.

Keffaret orucu iki Kamerî ay tutulur. Yani meselâ Rebîülâhir ve Recep ayında iki ay üst üste oruç tutan kimse keffaret borcunu ödemiş olur. Yani burada mutlaka altmış günü bulması gerekmez. Meselâ Rebîülâhir otuz gün, Receb ayı da yirmi dokuz gün çekse toplam elli dokuz gün tutacaktır. Buna bir de kaza ekler, böylece altmış günü bulmuş olur.

Fakat keffaret orucunun ilk gününe ayın birinci günü olarak değil de 5'inde veya 10'unda başlasa, artık bundan sonra aylar kaç çekerse çeksin altmış günü tamamlaması gerekir. Bir de kaza orucu tutarak toplam altmış bir günü bulmuş olur.

Keffaret orucunu hiç kesmeyip ara vermeden iki ay veya altmış gün tutmak gerekir. Meselâ, araya yolculuk, hastalık, Ramazan veya bayram, kadınların lohusalığı gibi bir hal girer de iki ayı veya altmış günü doldurmamış olursa, tutulan oruçlar keffaret orucundan sayılmaz, tamamı nafile olacağından yeni baştan tutmaya başlanması gerekir.

Kadınların âdet halleri sıraya mâni değildir. Âdetleri tamamlandıktan sonra gün geçirmeden kaldıkları yerden keffaret orucunu tutmaya devam ederler.

Kaza orucu keffaret orucu ile birlikte hesap edilmez. Yani iki ay üst üste keffaret orucunu tutan kimse kaza orucu olan bir günü ondan ayrı olarak tutar, onun içine katmaz, birlikte hesap etmez. Meselâ Receb'in birinci gününde keffaret orucuna başlayıp, Şaban ayı ile birlikte iki ay üst üste hiç ara vermeden tutan kimse, esas olarak keffaret borcunu tutmuş olur. Kaza orucunu da daha sonra Ramazan'ı müteakip, meselâ bayramın ikinci günü veya istediği bir gün tutabilir. Böylece hem keffaret, hem de kaza borcunu tamamlamış sayılır. Recep ve Şaban aylarından birisinin yirmi dokuz gün çekmesinin bir tesiri yoktur. Yani keffaret orucu tamamlanmıştır.

(bk. el-Mezahibü'l-erbaa, I/579.)
sorularlaislamiyet ten alınmıştır.

Allahu Alem senin durumun bunun gibiyse yani bile bile oruçlu iken
o dediğini 3 sefer ayrı ayrı günlerde yaptı isen hepsi için sadece 1 keffaret orucu gerekiyor anladım ben buradan;

"Bir senenin Ramazan'ında veya başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir kimseye tek keffaret icap eder. Şâyet oruç tutmaya güç yetiremiyorsa altmış fakire yemek yedirir."

Furkan Guler dedi ki...

tamam anladım peki bunun günahı nedir ve nasıl niyet ediliyor

Zikrullah Yanık dedi ki...

Bende furkan kadeşimizin durumundayım peki bütün gnler için 60 gün oruç yeterlimi yoksa 2 * 60 = 120 gün . bu mantıklamı tutmam gerekiyor.

Adsız dedi ki...

S.a oruçlu değilken ramazan ayında masturbasyon yapmam ne denli günahtır ?

Sağır Sultan dedi ki...

"Bir senenin Ramazan'ında veya başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir kimseye tek keffaret icap eder. Şâyet oruç tutmaya güç yetiremiyorsa altmış fakire yemek yedirir."

kardeşim sorularlaislamiyetteki cevap bu

Sağır Sultan dedi ki...

özürsüz olarak oruçsuzsanız birde mubarek oruç vaktinde böyle günahlara giriyorsanız bunun günahının büyüklüğünü siz düşünün.
özürlüsünüz oruç tutamıyorsunuz bari oruç vakitlerine
(imsak-akşam arası) saygı ve hürmet gösterin. Allah affetsin.
size özürsüz-kasten tutmadığınız orucun tövbesi ve gününe gün kazası gerekir.
yaptığınız günaha da hemen tövbe etmeniz ve Allah huzurunda çok mahcubiyet duymanız gerekir.

Özürlü olarak Tutamadığınız oruçlarda özrünüz geçtiği zaman kaza edebilirsiniz.

keffaret orucu sadece ramazan orucunun bilerek-özürsüz olarak bozulması
ile gerekir diyor alimler ben naklediciyim..

Adsız dedi ki...

kaza ve kefaretin anlamları nedir?
bu olay bende lise yıllarımda olmuştu bir kere gençtik o zamanlar bunun kazasını hala vermem gerekir mi?

Sağır Sultan dedi ki...

Furkan Kardeşim

60 gün boyunca her gün niyet ederek

----
KEFFARET ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR?
"Niyet ettim Allah rızası için kasten bozmuş olduğum ramazan orucunun keffaretini tutmaya" ----

diyerek 60 gün boyunca ara vermeden oruç tutman lazım. o bozduğun 3 günün de farklı günlerde güne gün kazasını da tutman lazım.

"Niyet ettim Allar rızası için üzerime borç olan ramazan orucunu kazasını tutmaya" diyerek 3 günde öyle tutarsın.

bu işin günahına gelince bence bir alimin elini tutarak tövbe et.

yani fatihteki mahmut hocanın yada menzildeki abdulbeki hzlerinin
ellerine yapış ve tövbe et.

yada eyüp sultanda aziz mahmud hüdayi de yada bir Allah dostu kabrinde huzurunda ihlasla

"ya Rabbi Burada yatan mubarek kulun hürmetine günahımı bağışla" diye
tövbe et.

hiçbirini yapamazsan duanda peygamberimizden başlayarak bildiğin tüm mubarek şeylerin (kuran, yağmur, şehitler, veliler, yetimler, mazlumlar, peygamberler, evliyalar hürmetine affet ya Rabbi)
diyerekten ihlas ile tövbe et.

Allah affeder. bak sana ne buyuruyor;

“Ey nefislerine uyup da sınırlarımı aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin, Allah bütün günahlarınızı bağışlar, şüphe yok ki O, çok bağışlayan ve çok acıyandır.” Zümer suresi 53..

:)

Sağır Sultan dedi ki...

sorularla islamiyette ki bir cevap:
Değerli kardeşimiz;
Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder. Keffaret orucu tutmak gerekmez.

Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

Farz olduğu halde Ramazan'da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da keffareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.

Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez.

Furkan Guler dedi ki...

aynen zikrullah bey bende düşündüm oyle peki tuttun mu kardeş

Furkan Guler dedi ki...

kefaret orucuna nasıl niyet ediliyor

Sağır Sultan dedi ki...

kaza kısaca zaruret haline veya istemeden bozulan oruca karşılık tutulan 1 günlük oruçtur.

keffaret bilerek kasten hiçbir zaruret olmadan bozulan ramazan orucunun cezası olarak 60 gün hiç ara vermeden peşpeşe oruç tutmaktır.

daha fazla bilgi edinmek istersen diyanetteki kaza keffaret sayfası şurada;

http://www.diyanet.gov.tr/yayin/basiliyayin/yweboku.asp?sayfa=30&yid=3

Sağır Sultan dedi ki...

"Niyet ettim Allah rızası için kasten bozmuş olduğum ramazan oruçlarımın keffaretini tutmaya" diyerek 60 gün boyunca bu niyeti hatırlayarak oluyor inşallah.

yorumlarda da belirtilmiş zaten dikkat ederseniz.

Sağır Sultan dedi ki...

burada cevabın var cübbeli söylüyor;
http://elestiriyoruz-dervis.blogspot.com/2012/07/cubbeli-ahmet-hoca-keffaret-orucu.html

eğer onun orucu bozduğunu biliyorsan ve oruçlu iken kasten yaptıysan
işin zor :) hocanın verdiğim sayfadaki

KEFFARET GEREKTİRDİĞİNİ BİLMEYEREK ORUCUMU BOZDUM KEFFARET TUTMAM LAZIM MI? videosunu izle

Sağır Sultan dedi ki...

hayır öyle değil sadece bir 60 gün keffaret bütün bilerek bozduğunuz oruçların cezası sadece 1 60 gün ardarda ama dikkat edin 60 günün içine oruç tutulması haram olan kurban bayramı filan girmeyecek

Zikrullah Yanık dedi ki...

60 gün boyunca 1 gün dahi tutmasak kabul olmuyor yani ?

Adsız dedi ki...

Ben oruçluken el ile cünüp oldum fakat bunu 2 kere yaptım farklı günlerde tabii.
Ama bu bilgiyi 2. kez cünüp olduktan sonra ögrendim.Şimdi 2 gün kaza orucu mu tutucam yoksa kefaret orucu mu Fakat dediğim gibi bunu 2. kezden sonra öğrendim Yoksa hiç bişi yapmıcam mı bilmediğim için . Ama bn daha 13 yasındayım nolur bişi söleyin ne 60 gün oruc tutmaya gücüm yetmez ne de 60 fakiri doyurmaya ama yine diyorum bilmiyordum bişi olmaz sanıodum nolur bişi sölein

Sağır Sultan dedi ki...

Allah affetsin Allaha karşı çok büyü saygısızlık yapmışsın. Tövbe et. hayatında 1 kere muhakkak 60 gün keffaret orucunu tut.

dikkat edin kaç tane keffaret gerektiren bozma olursa olsun 1 tane 60 gün hepsine yetiyor.

yani her ihtimale karşı hayattan 1 kere keffaret tutmak gerek. inşallah büyüyünce tutarsın.

Allah oruçlarını kabul etsin.


bak bu sayfada senin gibi olup da hocanın tutsun dediği var. eğer akil baliğ biri isen hoca tutsun derken ben birşey diyemem.

http://elestiriyoruz-dervis.blogspot.com/2012/07/cubbeli-ahmet-hoca-keffaret-orucu.html


BİRDE DİKKAT EDİN 60 GÜN PEŞPEŞE ARA VERMEDEN TUTACAĞINIZ İÇİN KURBAN BAYRAMINDAN SONRA TUTUN ÇÜNKÜ BAYRAMDA ORUÇ TUTMAK HARAMDIR.

Adsız dedi ki...

iftardan sonra masturbasyon yapmak günahmıdır ?

Derviş dedi ki...

Günahtır. kardeşim bak cübbeli Ahmet hocayı dinle.

http://elestiriyoruz-dervis.blogspot.com/2012/07/masturbasyon-yapmak-gunah-midir-cubbeli.html

Adsız dedi ki...

S.a bende bu arkadaşlarla aynı durumdayım bu keffaret orucunu tutmak için kurban bayramının geçmesi lazım demişsiniz bayram ekime denk geliyo bende kasım ile aralık aylarında tutmaya başlıcam Allahın izniyle şeyi soracam bu kasım 30 aralık 31 güne denk geliyo yani toplam 61 gün bu 61 günü tutarsam bu 1 günde o güne kaza diye niyet edecem ya 60'ını tutup o 1 günü daha sonraki bi güne atsam sorun olur mu? yoksa o 61'in hepsini o niyetle mi tutim. Soruma cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Adsız dedi ki...

Ya çok güldüm ben buna yaa...:Bak güzel kardeşim. mümkünse oruçluyken çekme illa ki çekicem diyorsan tutma.. ne gerek var şimdi başını derde sokmaya.. ama hem oruç tuttum hem de çektim şimdi napıcam diyorsan. git banyonu yap . bu orucunun yerine ramazan bayramından sonra 1 gün oruç tut. iftardan sonrada sabaha kadar çek istiyorsan :D eğer oruç tutacaksan ertesi gün; yine banyonu yap niyetini et orucunu tut...elin ayağın rahat dursun ama bu sefer :DD:

Sağır Sultan dedi ki...

2 kameri ay peşpeşe tutacaksınız inşallah yani hicri takvime bakacaksınız
takvime baktım bu sene kurban bayramı miladi 25 ekim 2012 de
hicri 10 zilhicce de başlıyor. zilhicce biter 1 muharrem yani 15 kasım salı günü başlarsınız muharrem ayı 29 çekiyor. muharremden sonra safer ayı 2013 ocağın 12 sine kadar 30 gün yani 15 kasım salı-12 ocak 2013 cumartesi a kadar
59 gün tutabilirsiniz. dilerseniz dilerseniz kurban bayramı bitiminden sonra 14 zilhicce den 14 muharreme 1 ay ve ara vermedem 14 muharremden 14 safere bir ay tutarak 27 aralık perşembe günü bitirebilirsiniz.

14 zilhicce kurban bayramının hemen bitimi 29 ekim cumhuriyet bayramıdır.

toplam 59 gün (iki kameri ay) keffaret orucu tutmuş olursunuz. 1 gün kazasını ise isterseniz hemen peşinden isterseniz daha sonra tutabilirsiniz.

unutmayın 1 keffaret bilerek kasten bozulan tüm oruçların cezası ve bedelidir
bundan sonra yine bilerek kasten ramazan orucunu bozarsanız yine keffaret gerekir keffaretten sonra artık oruca çok daha dikkat edin.

Sağır Sultan dedi ki...

bir ayrıntı varmış ; ÖNEMLİ
Keffaret orucuna kameri ayın ortasından başlanırsa 60 güne tamamlamak gerekir. diyor Mezhep imamlarımız.

LÜTFEN OKUYUNUZ;


I - Keffâret-i savm (Oruç keffâreti):
Ramazan-ı şerîf'te özrü olmaksızın kasden orucunu bozan kimseye gereken keffârete denir.
Orucunu kasden bozan, bu yüzden kendisine keffâret gereken kimse, 2 ay aralıksız oruç tutmak mecburiyetindedir. Buna gücü yetmiyorsa, 60 fakiri, sabahlı-akşamlı doyurur. Yemek paralarını nakid para olarak da kendilerine verebilir. Bir fakiri 60 gün doyurmak da mümkündür.
* Keffâret oruçlarında devamlılık şarttır. Araya hiç fasıla girmemelidir. İki ay tamam olmadan özürsüz yere veya yolculuk veya hastalık gibi bir özre binaen bir gün bile oruca ara verilse, yahut da araya bayram günleri gibi kendisinde oruç tutulması haram olan bir gün girse, keffâret bozulur. Yeniden tutmaya başlamak gerekir. Ancak kadının hayız hâli bundan istisnadır. Hayız hâline girdiği için oruç tutmayı bırakan kadının keffâreti bozulmaz. Hayızdan kurtulur kurtulmaz, hiç ara vermeden kaldığı yerden keffâret orucunu tutmaya devam eder.
* Keffâret orucunun müddeti, iki kamerî aydır. Kamerî aylar ise, bâzan 29, bâzan 30 olabildiği için bu iki aylık müddet 58-60 arasında değişmektedir. Halk arasında 60 gün oruç tutmak sözünün yaygın oluşu, ekseriyetten kinâyedir.
Keffâret orucuna kamerî aylardan birinin başında başlanırsa, o ay ve o aydan sonra gelecek ay tamamiyle oruçlu geçirilerek keffâret yerine getirilmiş olur. İsterse bu müddet 58 veya 60 gün olsun. Fakat ayın başında başlanmayıp içinde bir gün başlanacak olsa bu durumda ilk ay, üçüncü aydan ikmâl edilmek üzere 30 gün hesap edilir. Ortadaki ikinci ay ise kâmilen tutulur. Bu görüş, İmam-ı Muhammed ile İmam-ı Ebû Yûsuf'un görüşüdür. İmam-ı A'zam'a göre ise, bu durumda 60 gün oruç tutulması îcab eder.
* Bir veya daha fazla Ramazan ayı boyunca keffâreti gerektirecek şekilde birden fazla oruç bozulmuşsa, bunların hepsi için bir keffâret yeterlidir. Herbiri için ayrı bir keffâret tutulması gerekmez.

Adsız dedi ki...

niyetsiz tutualan oruçta 31 çekilirse kefaret gerekirmi

Adsız dedi ki...

ben ramazanda iftardan sonra 31 çektim bunun günahı varmıdır veya dediğiniz gibi 60 gün felan tutmak zorundamıyım

Adsız dedi ki...

Orucluyken masturbasyon yapılırsa 1 kere orucu bozar fakat bu 2 ve 2 den fazla yapılırsa kefaret mı gerekir doğru mü anladım ?

Adsız dedi ki...

Sağır sultan , ben ramazan başladı başladı dayanıyordum. Gençlik işte. Ne kadar oruç tutsak da onu yapsak da bunu yapsak da. Kenar da köşede rahatlayacağım bir vakit ve mekan bulamadım. Ve internet gezinirken bir video gelir. Ve nefs rahat bırakmaz. Sonra da boşalırsın. Elim ile tamas etmeden boşaldım. Şimdi ben daha önce sadece kaza gerektiyor diye biliyor ve kefaret gerektirdiği konusunda da şüpheliydim. Ramazan ayı bitmeyle 1 günlük kaza etmeyi düşünüyorum. Ve tabiki her günahın arkasından sonra içimde bir huzursuzluk var. Ben şuan iftara kadar yine bekliyorum. Yinede bu belki bir kefaret sayılır diye.. Ve tevbe edip abdest alıp , 1 namaz vaktini geçirmeden ramazan ayındaki oruçlarıma devam etmeyi düşünüyorum. Kendime hakim olamadım. Allah rahmetinin sonsuz olduğundan bahsederek sürekli ve umarım affeder demekten başka bir şey gelmiyor elimden. Ama gerçekten pişmanım. Sence kaza yeterli olur mu ? Bunun dışında 60 fakiri doyuracak maddi gücüm yok , 60 günde peşpeşe oruç tutacak iş imkanlarında çalışmıyorum. Ne yapsam sence. Yardımcı olursan sevinirim.

Adsız dedi ki...

Merhaba arkadaslar, burdan soru sordugum icin afedin beni ama baska bir yolunu bulamadim. Ben bu ramazan ayinda 2 kere orucu bozdugunu bile bile kendimi cok af buyurun tatmin etdim. cok pismanim ve cok agir bir yük tasiyorum. bunun dinen cezasi nedir? allah razi olsun. hayirli ramazanlar.

Sağır Sultan dedi ki...

kitaplarda şöyle der;
oruçlu iken 1 kere kendini tatmin eden (masturbasyon yapan) ve orucunu bozana
(ramazan orucunda) sadece kaza gerekir.

ama orucu bozup kaza gerektirdiğini bile bile aynı şeyi başka bir ramazan günü de yapıp orucunu bozarsa ona hem kaza hem keffaret gerekir (durrul muhtar) zaten yukarda da belirtiliyor.

Allah razı olsun gençken böyle nefse hitabeden şeylerden çok çok uzak durmalıyız çünklü her an şeytana uyup günah batağına saplanabiliriz.
hele hele oruçlu iken
bu tür şeylere çok daha dikkat etmeliyiz.

Günahın arkasından içinizde bir huzursuzluk duymanız Mümin olduğunuzun alametidir inşallah.

sakın bir daha orucu bozup kaza gerektirdiğini bildiğiniz birşeyi oruçlu iken bilerek kasten tekrar yapmayın.

Sağır Sultan dedi ki...

merhaba.
keşke 1 defa da kalmış olsaydınız.
o zaman sizlere keffaret gerekmez diyebilirdik ama maalesef orucu bozduğunu ve kaza gerektirdiğini bile bile aynı şeyi kasten 2. defa yapmışsınız. yukardada kaynaklarda belirtildiği üzere hem kaza hem keffaret gerekiyor yazıyı ve yorumları dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Sağır Sultan dedi ki...

ramazanda iftardan sonra bu dediğinizi yapmak normal bir günde yapmak kadar günahtır. herhangi bir oruç kazası veya keffareti gerekmez.
selametle

Sağır Sultan dedi ki...

niyetsiz oruç olur mu kardeşim.

Adsız dedi ki...

hocm nefse uyup niyetlendikten sonra ezandan sonra masturbasyon yaptım fakat 15 dk sonra abdest alıp niyetlendim oruc olur mu ?

burak dedi ki...

Kardesim ben 3 kere mastürbasyon yaptım ve boşaldım.

Günah oldugunu ve orucu bozdugunu biliyordum fakat, sadece kaza tutularak geçirilecegini düsündüm ve bu yüzden 3. ye kadar devam ettim. Keffaret oldugunu bilseydim kesinlikle yapmazdım. Simdi bunu bilmemezliğime vurarak keffareti kurtarabilirmiyim?? BU 1

2. si Mastürbasyondan sonra oruc bozuldugunda iftara kadar beklemem mi gerekiyor, yoksa birşeyler yiyip içebilirmiyim

Adsız dedi ki...

1 kere yapan sadece 1 gün tutuyo yani

Sağır Sultan dedi ki...

evet

Adsız dedi ki...

s.a
adım ibrahim..
bu konu ile alakalı bir sorum olacak..
sahurdan sonra uyudum..
gece ihtilam oldum fakat öyle birşey ki uyku halindeyken el ile meni getirmeseydim olmazdı. yani istemsiz bir şekilde elim oraya uzandı ve meniyi bu şekilde getirmek zorunda kaldım..
umarım anlamışsınızdır..
bu durum hakkında ne yapmalıyım..
orucum bozulurmu?
kefaret gerekirmi (neticede el ile meni getirmiş oldum..uyku halinde)?
çok acil cevap bekliyorum bilgili olan kardeşlermizden..
saygılarımla..

Adsız dedi ki...

oh be şükür bidaha asla ramazanda yapmam

:(( dedi ki...

ben kaza gerektirdiğini bildiğim halde 31 çektim bu durumu kullanmak olur mu ?lefaret gerekir mi ?

Adsız dedi ki...

S.A
sormam gereken bir soru var ben iki gün oruç tutmadım ve o iki günün öğleninde mastürbasyon yaptım bir kerede oruçluyken yaptım acaba şimdi ne yapmalıyım bana lütfen yardım edin

Adsız dedi ki...

Cevap verebilirmisin lütfen

Sağır Sultan dedi ki...

evet

TAMER BİLGİN dedi ki...

EN GÜZELİNİ YAPIYOSUN KARDEŞİM BİLEN GENCLERİMİZ VAR BİLMEYEN VAR BENİM LİSEDEYKEN BAZI ARKADAŞLARDAKİ MANTIM VUCUDA GİREN BİŞEY YOK ÇIKAN VAR DİYİP GEÇİŞTİRİYOLARDI TABİKİ GNAH OLDUNU BİLİYOLARDI YALNIZ BOZACAK VEYA KAZA GEREKTİRECEK DERECEDE DEĞİL BU YÜZDEN TÜM SORULARI NET VE AÇIKLAYACI CEVAPLAMAK EN HAYIRLISI

Hasan Oz dedi ki...

kardes ben 1 haftadir bosalmiyorum ve 2 gunluk yolculuga cikicam benim korkum yolculukta uyurken bosalmam o yuzden oruc degilken masturbasyon yapsam vede abdestimi alsam gunah olurmu.
acilen cevap lazim
tesekkurler

Adsız dedi ki...

Benim de sorum var ..
Bizlere bu ihtiyaci veren de Rabbimizdir..
Orucluyken yapmaya bnde karsiyim ama iftardan snra yapilmasinin bu kadar gunah olduguna katilmiorum sonucta bu da bir ihtiyac.. Yapmadigimiz zaman kasiklarimiz agriyor doluyor ve olmadik zamanda cikip bizi magdur edebiliyor

Sağır Sultan dedi ki...

Kardeşim tevbe et.
bir şey hakkında Günah-sevap-haram-helal dini hüküm kesinse
bizim "ben buna katılmıyorum"
"böyle olmaz" "bu yanlış" deme hakkımız yok.

masturbasyon hakkında en net cevabı cübbeli ahmet hoca videosunu paylaştığım konuda şöyle diyor;

"kendini tatmin etmek (istimna) günahtır velakin zina tehlikesi varsa milletin karısına kızına bakma tehlikesi varsa o tehlikeleri ortadan kaldırmak için cevaz vardır.
tam zinaya mecbur kaldı ise o zaman yapması farz olur"

ben naklediciyim üstüne laf söyleyici değil..

Adsız dedi ki...

kendiliğinden ereksiyona girdi kendimi sıktım ettim ama hakim olamadım. ister istemez olayları düşündüm izledim, engel olamadım isteğime ve kaçırdım. çok pişmanım bir çok kez tövbe ettim gusul abdestini aldım.. kesin bir cevap bulamadığım için orucumuda bozmadım ve iftar saatine kadar bekledim. cok kez dualar okudum tövbe ettim Allah'tan (s.a.v) günahlarımı affetmedisini istedim. bu olaydan bir hafta sonra yine aynı şey başıma geldi çok pişmanlık duyuyorum lütfen yardım edin. çok günah orucun bozulması bildiğim tek şey bu. bu günahlada yaşamak istemiyorum. yardım edin günahımı affettirmem için ne yapmalıyım?

Sağır Sultan dedi ki...

Allah Kabul etsin bize de dua edin..
inşallahu Rahman Allah Affetmiştir.
kasten gidip 2. kez video filan izlediyseniz veya elinizle müdahale ettiyseniz maalesef;

"orucu bozduğu ve kaza gerektirdiği bilinen bir şeyi 1 ramazanda 2. defa da kasten isteyerek yaparsa buna hem kaza hemde keffaret gerekir" hükmüne giriyorsunuz.

peygamberimiz boşuna buyurmamış nefs 70 şeytana bedeldir.
kardeşler hele böyle mubarek aylarda 1 an bile nefsimiz ile başbaşa kalmamak için çok çaba göstermeliyiz kalbimiz hep Allah la olmalı
"Allah, Allah, Allah, Subhanallah, elhamdülillah, salatullah selamullah aleyke ya resullallah" diye içimizden hep geçirmeliyiz.

evlenmeye imkanı olanlar evlenmeli, Allaha inanan hanımlar da Allah için çok şey istememeli evlenecek kişiyi zora sokmamalı, takvasına güzel ahlakına bakmalı, Allaha iman eden ana-babalar kızlarını verecekleri insandan daire-araba-emeklilik gibi boyunu aşacak şeyler beklememeli Allaha iman eden ana babalar Allahtan korkun da kız evlatlarınızı ahlakı güzel olana verin.

Sizin imanınızda Rızkı veren Allah değil mi? onun emrine uydunuz diye yavrunuzu sıkıntıya sokar mı?


bakın peygamberimiz fakir ama ahlaklı gençleri nasıl bir hadis ile destekliyor ve sevindiriyor;

"Birisi sizden kız istemeye gelir ve onun dindarlık ve emanetçiliğini beğenirseniz ona kız verin. Eğer böyle yapmazsanız yeryüzünde bir çok fesat vücuda gelir."

salllahu aleyhi vesellem bize kız vermeselerde senin bu sözün bize yeter ya resulallah..

Sağır Sultan dedi ki...

orucuna devam ediyorsun ama kazasını da tutuyorsun aynı şeyi 2. kez yaparsan bu sefer keffaretle birlikte kazasını da tutuyorsun
Allahu alem.

Adsız dedi ki...

selamun aleyküm
ben oruçluyken normal bi filmde açık sahneler gördüm ama herhangi bi el temasım veya b*ş*lma gibi durumum olmadı 2 dk sonra hatanın farkına varıp filmi kapattım?sonra bu siteye girdim ama pek bu soruma cevap bulamadım şimdi orucum bozulurmu bozulduysa bişey yiyip içmeden iftarımı beklemeliyim?cünupluk hali var mıdır bu durumda?sonradan bu orucu kaza mı kefaret gerekir mi?

Adsız dedi ki...

saleykum ben oruclu iken ramazanda birden fazla masturbasyon yaptım, kazası oldugunu biliyordum ama 1 den fazla yapılınca kefaret oldugunu bilmiyordum, bu durumda ben ne yapacam? kefaret tutmam gerekiyor mu?

Sağır Sultan dedi ki...

soru sormadın ki kardeşim cevap bulasın galiba bu durumu soruyorsun.
sakın bi daha yapma ilkinden kurtulmuşsun kaza veya keffaret gerekmez ama bu işi hafife alırsan 2. de şeytan ve nefsin bir olup seni mağlub eder. sakın açık saçık şeylere yaklaşma hemde oruçlu iken hiç yaklaşma.
Allah oruçlarımızı kabul etsin.

Sağır Sultan dedi ki...

Kardeşim bilmemek birşey değiştirmiyor maalesef cübbeli de diyor herhangi birşeyi bilmiyorsa öğrendiğinde üzerine şart oluyor.
Allah sana rahmet etmek istemiş ve gönlüne öğrenme isteği koyup aratmış şimdi de keffaret gerektiğini öğrendin haydi bakalım nefsinle başbaşa kal.

Allah seni bağışlamak istemeseydi aratıp buralara getirmezdi.
Allah kolaylık versin.

Adsız dedi ki...

Ben İlk günlerde masturbasyon yptım fakat cnup olmadım.--Bir de orucsuzken

mastrbasyon yptım ve cunüp oldum.Bugünde niyetsiz oruc tttum.ve maalesef cnp
oldum.fakat cunüp olmanın kaza gerektirdigini bilmiodum Kefalet olurmu ?

Adsız dedi ki...

SELAMUN ALEYKÜM HOCAM BN MASTURBASYONUN ORUÇ BOZDUĞUNU BİLMİYORDUM ŞİMDİ ÖĞRENDİM BU YÜZDEN ORUÇLUYKEN O İŞİ Bİ ÇOK KERE YAPTIM 4.5 KERE FALAN ÇOK PİŞMANIM NE YAPMAM GEREKİYOR LÜTFEN CEVAP BEKLİORUM?

Adsız dedi ki...

şu soruyu kimse sormadı:aynı gün içinde oruçluyken 5 dk arayla 2 kere yapan kefaret mi(61)gün?

Adsız dedi ki...

masturbasyonu ayni gün icinde 2 kere yapmak mi kefaret gerektirir yoksa ayri günlerde mi?

Ferdi Dursun dedi ki...

"ORUÇLU İKEN BİLEREK VEYA BİLMEYEREK 1 DEFA MASTURBASYON YAPARAK CÜNÜP OLANA
O GÜN ORUCUNU TUTMASI VE KAZA DA ETMESİ GEREKİR, EĞER AYNI ŞEYİ BAŞKA BİR ORUÇ GÜNÜNDE YİNE KASTEN YAPARSA BU SEFER ONA HEM KAZA HEMDE KEFFARET GEREKİR DİYOR" REDDUL MUHTAR KAYNAK KİTABINDA VE DİNİMİZİSLAM.COM SİTESİNDE

yani size sadece kaza gerekiyor.

Ferdi Dursun dedi ki...

oooff üsteki yazıyı oku be kardeşim

istanbul dedi ki...

merhabalar,
kefaret orucu tutmam gerekiyor ama en erken kurban bayramından sonra başlayabilir heralde bayramda oruç tutmak haram olduğu için. Ama bir an önce bu görevimi yapmak istiyorum acaba oruç yerine para versem oluyor mu?parayı nereye vereceğim ve nasıl niyet edeceğim.teşekkürler.

Ferdi Dursun dedi ki...

oruç tutmaya gücü yetenler fidye vererek keffaret orucunu ödeyemezler.
diyor kitaplar.

adsız1 dedi ki...

oruçluyken bi kere bilerek cünüp olmuştum ergenligimin ilk dönemleriydi orucu bozdugunu bilmiyordum sonradan ögrendim aceba kazamı yoksa kefaretmi tutcam ??*????

Adsız dedi ki...

Ben bu gun oruc günü oruc tutuyodum azdım 3 kere 31 çektim orucu bozuyomu die baktım bu sayfaya 1.çekmende Oruç bozulurmus 2.ci cektigindede kefaret gerekiyormus ama ben 3 kez çektim benim ne yapmam gerekior sayfa görevlisi ?

abdullah erkan dedi ki...

benim bi sıkıntım wardıda ben bu oruc zamanında oruc tutuodm bu gun 3 kez 31 çektm orucum bozulmusmudur die arastırdım 1.ci sinde oruc bozulurmus 2.ci sinde kefaret oluyormus ama ben 3 kez çektim benim 2 keez kefaret mi tutmam lazım ?

Furkan yalçınkaya dedi ki...

abi be kafayı yiyicem deli olamak üzereyim gece gece bilgisayaarı açtım zaten bana söyleyin orucun bozulduğunu bilmiyordum ama 1 dakiakadan fazla olmdaı sadece azcık bir şey yaptım ama beni sanki birşey yanım da duryormuş gibi hemen tuttu durdurdu ben ne olduğunu anlamadım hemde hissetmedim ne olduğunu düşündüm hemen dedimki neden bunu yaparsam orucum bozulurmu azcık daha yaptım birden babam kapıyı açtı bende düzeltim allahım ya kafayı yiyicem ben ağlıyıcam birazdan her gün bu siteye giricem lütfen bir şey deyin sinirden kendimi öldürücem yoksa hergün bu siteye giricem sabah olmadan bir şeyler yazın

Adsız dedi ki...

sadece kaza ETSEK ?

Mustafa dedi ki...

MAŞALLAH .

Adsız dedi ki...

Orucu bozup kaza gerektiren bir şeyi, aynı ramazanda iki kere yaparak orucu bozmak, kefareti gerektirir mi?
SOrularla islamiyet
Değerli kardeşimiz;
Bu bilgi doğru değildir.

Orucu bozup sadece kazayı gerektiren bir fiili işleyen oruçlu birinin akşama kadar bir şey yiyip içmeden durması gerekir.

Ancak bu kişi gün içinde yiyip içecek olsa ya da orucunu bozan ama sadece kazayı gerektiren aynı fiili bir başka gün yine işlese bu kişiye kefaret gerekmez.

Bu kişi günah işlediğinden tövbe etmesi gerekir ve bozulan orucun sadece kazası gerekir.
http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/150204/orucu-bozup-sadece-kazayi-gerektiren-bir-seyi-ayni-ramazanda-kasten-iki-veya-daha-cok-kere-yaparak-orucu-bozmak-kefareti-de-gerektirir-bilgisi-dogru-mudur.html
buda linki neden insanları yanlıs bilgilendiriyosunuz.

Adsız dedi ki...

Mustafa kardeşim aynı durum bnm içinde geçerli ne yazdıysan aynı şeyleri bende yaşadım malesef ve duyduğuma göre 2 kere bozarsan yani senin bu yaptığını daha önceki ramazandada yaptıysan 2. oluyor ve kerafet orucu gerekiyor ama bu ilk oluyorsa bu ramazanda ozaman bunu ramazandan sonra kaza edebilirsin. ben böyle duydum hatam varsa düzeltin.
birde bir sorum olacak :
ben mastürmasyon yaptıkan sonra tekrar bir şey daha geldi arka arkaya oldu yani
bu 2 kere yapılmış sayılırmı bunlar aynı gün oluyo ve hemen gidip gusul aldım o yüzden kefaret gerekir i buna yoksa o günü kaza edebilir myim teşekkür ederim

Adsız dedi ki...

Kardeş kısacası bişe olmuyor işte farklı günlerde oluyor

erdoğan enes saçlı dedi ki...

ben sadece zinnah yapmak yasak sanıyordum bir ramazanda birisi oruçluyken birisi oruçsusken 2 kere masturbasyon yaptım kefaret yapamam ne yapmam lazım açıklarmısınız.

Adsız dedi ki...

Ben saat 2 de 31 cektim hemen kalkıp yıkanırım diye bide baktm imsak vakti gelmiş hemen acil girdim ezan okunurken güsül aldım acaba ben kazamı tutucam yoksa kefaretmi ? bu arada niyet felan etmemiştim hiç güsülden sonra edicektm.

Adsız dedi ki...

Afedersiniz 31 çekerek boşalmak orucu bozar mı kaza mı gerekir kazası ne zaman yapilmalidir?

cavit önen dedi ki...

şimdi ben orucu bozduğunu bile bile mastürbasyon yaptım fakat niyetim meni akıtmak değildi gerçekten ovalamaktı biliyorum potansiyel bir abazayım akmaz diye düşündüm ama bir anda kendimi kaptırdım ve oldu daha sonra nası olsa oruç bozuldu diyerek 2 bardak suda içtim şu an şimdi 1 gün kazamı gerekiyor buna 61 gün keffaret gerçekten çok ağır olur ya bi anlık kendimi kaptırdım ağlıycam şu an

cavit önen dedi ki...

abi ben sadece biraz ovalamak niyetiyle penisimi tutmuştum ama bir an kendimi kaptırdım nası olduysa meni aktı hemen bıraktım ama çok geçti daha sonra nası olsa oruç bozuldu diyerek 2 bardak su da içtim 1 gün kazamı gerektiriyor bu

Adsız dedi ki...

Yine ramazanda 31 çekip cünüp olduktan sonra birdaha gusül almadan 31 çeksekte bozulurmu kefaret geretirirmi?

alperen TEKİN dedi ki...

Mastürbasyon yaparak oruç bozunca kefaret ödemniyor yazmışsınız . Ama gıda alarak oruç bozulunce kefaret ödeniyor .O zaman mastürbasyon ile mi oruç bozalım kefaret ödememek için?

Adsız dedi ki...

hocam bende sahur yaptım niyetlenmedim hallendim bana günah olmaz heralde sadece sahur yaptım

Adsız dedi ki...

Arkadaşlar çok üzgünüm ama oruçluyken iki kere masturbasyon yaptım aslında amacım boşalmadan sadece zevk almaktı ama istemsiz boşaldım ve orucu bozduğunu bilmiyordum sadece günah olduğunu ve cenabet kalırsan günah olduğunu sanıyordum . Oruçsuzken de 3-4 kez masturbasyon yaptım fakat televizyonda hoca oruçsuzken eşlerin cinsel ilişkiye girebileceğini söyledi ben de normal bir günde cinsel ilişki serbest ve ben normal bir zamanda masturbasyon yapıyorum aynı günah olur diye düşünmüştüm ne olur cevap verin

Adsız dedi ki...

Efendim, küçük bir çocuğun yanında büyüğü olmadan bilgisayara oturması hata, hal böyleyken kötü durumlar kaçınılmazdır.

Adsız dedi ki...

Hocam sabah uyandigimda kendimi ruyalanmis bir vaziyette buldum nede olsa cünüp oldum deyip sükünet bulmak icin mastirbasyon yaptim oruc bozuldu mu kefaret gerekirmi kefareti nedir.

Adsız dedi ki...

Cunuplugun orucu bozdugunu kesinlikle bilmiyordum.bunun icin baya cunup oldum.ama gusullerimi aldim sadece 2, 3 gun alamadim.orucu bozdugunu simdi ogrendim ne yapmaliyim,,, yardim edin

Adsız dedi ki...

meraba rüyamda gördüm istem dışı orucu bozarmı? birde 1gun sonra yalan soylemıcem herkes oynuyor okey oynarken çıplak erkek profllı resım cıktı karsıma şok oldum hemen kapadım orucum gittimi:S:S:S iki gün orucmu tutmam lazm

Derviş dedi ki...

ya çocuklar gençler neden yüzlerce kez aynı soruyu cevaplamak zorunda bırakıyorsunuz beni sitemi yorumlara kapatacağım ha
bunların cevapları hep konuda ve yorumlarda var. bak kardeşim;

rüyanda gördün istem dışı o zaman gusl abdesti alıp orucuna devam edersin bir şey olmaz.

okey oynarken çıplak erkek gördün hemen kapattın. afferin iyi yapmışsın istem dışı çıplak erkek görmek orucu bozmaz helede hemen kapattıysan sevaba girersin.

Derviş dedi ki...

güzel yeğenim cünüplük orucu şöyle bozar;

oruca niyetlendikten sonra bilerek isteyerek el ile veya izleme ile hayal etme ile cünüp olursan orucun bozulur. bunu şimdi öğrendin. onun için o şekil bozulan oruçlarını günü gününe kaza etmen gerekir yani o şekil 5 orucun bozulduysa 5 gün kaza edersin. sen şimdi bunu öğrendin ya bile bile bu şekilde orucunu yine bozarsan bu sefer 1 gün kazası VE peşpeşe 60 gün de keffaretini tutman gerekir diyor durrul muhtar ehli sünnet hanefi fetva kitabı BÖYLE YAZIYOR. yaptığınız şey ALLAHA KARŞI ÇOK BÜYÜK AYIP BUNU ANLAYIN ARTIK NE KADAR İRADESİZ ACİZ İNSANLARSINIZ YA.

Ama oruca niyetlendikten sonra yattın uyudun ve rüya gördün mani olamadın bu orucunu bozmaz iftarı beklemeden gusül abdesti de alabilirsin hatta alman lazım. çünkü oruç gibi önemli olan namaz ibadeti var cünüp gezmenin çok büyük günahı var Allah korusun birde cünüp cünüp ölürsen eyvah ki eyvah. onun için GENÇLER NERDE OLURSANIZ OLUN MUTLAKA CÜNÜPLÜKTEN HEMEN GUSL ABDESTİ İLE TEMİZLENİN AMCAMIN EVİ HALAMIN EVİ TEYZEMİN EVİ ÇEKİNİYORUM DEMEYİN SADECE ALLAHTAN UTANIN

Derviş dedi ki...

bi daha yaparsan keffaret gerekir. orucun bozulmamıştı kendi elinle bozdun. rüya ile cünüplük orucu bozmaz. el ile yapılan cünüplük bozar. bozduğunu bile bile başka bir gün yine oruç bozan kişiye keffaret de gerekir. orucunuzu ogün tuttuysanız da tutmadıysanız da 1 gün kaza etmeniz gerekir

Derviş dedi ki...

orucu bozduğunu bilmeyerek yapmak diyor kitaplar. şunun gibi adam oruçludur orucu bozduğunu bilmeden pilav yer. aynı bunun gibi bu adam öğrenince böyle kaç gün pilav yediyse kaza eder. ama öğrendikten sonra bile bile oruçluyken pilav yerse bu sefer hem kazası hem kefareti var diyor kitaplar. (reddul muhtar, yukardaki kaynaklar)

Derviş dedi ki...

sahur yemeği niyet yerine geçer. ama rüya yolu ile hallendiyseniz orucunuz yine bozulmaz. fakat diğer türlü isteyerek yaptığınız her hallenme orucunuzu bozar.

Derviş dedi ki...

yanlış anlamışsınız. oruçluyken mastürbasyonun orucu bozduğunu bilmeden mastürbasyon yapılırsa. kaç gün kaç kere yapılırsa yapılsın o oruçlar bozulmuş oruçlardır kazaları gerekir. ama orucu bozduğunu öğrendikten sonra bilerek yaparsa bu sefer hem o orucun kazası hemde keffareti gerekir.

Derviş dedi ki...

bi kere yapan ve orucu bozduğunu bilmeden yapan sadece kaza gerekiyor. yani adam orucu bozmaz sanıp 15 ramazan günü yapmışsa bu adama da 15 ramazan kazası gerekiyor ama orucu bozduğunu öğrendikten sonra bilerek 1 kere dahi yapan 60 gün keffaretini 1 günde kazasını ödemek zorunda.

Derviş dedi ki...

Furkan kardeşim orucu bozduğunu bilmeden yaptıysan keffaret gerekmez. bile bile yaptıysan gerekir.

Derviş dedi ki...

orucu bozduğunu bile bile yaptıysan keffaret gerekir kardeşim.

F.Dursun dedi ki...

Bilmeden yaptıysan sadece orucunu bozduğun gün kadar kaza edersin.

F.Dursun dedi ki...

orucu bozduğunu bile bile Masturbasyon yapanın orucu bozulmuştur. o gün ister yesin ister yemesin.
orucu bozduğunu bile bile masturbasyon yapana keffaret de gerekir.
orucu bozduğunu bilmeden masturbasyon yapan
orucu bozduğunu bilmeden çay içen gibidir sadece o günün veya o günlerin kazasını yapar.

F.Dursun dedi ki...

uyandıktan sonra hatırlamanız bilerek yaptığınızı gösteriyor. eğer orucu bozduğunu biliyor idiyseniz hem kaza hem keffaret gerekir.,
bilmiyor idiyseniz sadece kaza gerekir.

F.Dursun dedi ki...

aynı gün değil bilmeden kaç gün kaç kez yaparsan yap sadece kazaları gerekir. ama bozduğunu öğrendikten sonra farklı gün yine bilerek yaparsan bu sefer hapı yuttun 60 + 1 gün kaza keffaret gerekiyor. öyle ahlaksız şeylere bakarsan azarsın tabii. ramazan eline diline beline hakim olmayı "öğrenme" ayıdır. bu ayda öğrenirsin diğer aylarda da bakmazsın düşünmezsin.

Allah affetsin.

F.Dursun dedi ki...

caizdir.

Dervis dedi ki...

oruçluyken orucu bozduğunu bilmeden kaç gün öyle yaptıysan o kadar orucunu kaza etmen gerekir. artık orucu bozduğunu öğrendin bundan sonra oruçlu ike onu 1 kere bile yapsan 60 gün keffaret ve 1 günde kaza orucu tutman gerekir. onun için eline diline beline sahip ol çocuğum.

kaza etmen gereken oruçları kısa kış günlerinde ve okullar tatilken (cumartesi-pazar) kaza edersen pek zorlanmazsın. afferim sana sakın orucunu bırakma Allahın emrettiği orucu ve namazı sakın ihmal etme ölünce çok pişman olursun. bana da dua et.

Dervis dedi ki...

gerektirir.

Dervis dedi ki...

oruçsuzken yaptığınız o iki günü kaza edersiniz. oruçluyken yaptığınız o gün ise,
eğer orucu bozduğunu bilerek yaptıysanız kaza ve keffaret gerekir bilmeden yaptıysanız sadece kazası gerekir.

Dervis dedi ki...

orucu bozduğunu bilmediğin için sadece kaza gerekir. artık orucu bozduğunu biliyorsun orucu bozan birşeyi bilerek oruçlu oruçlu yaparsan kaza ve keffaretde gerekir.

Dervis dedi ki...

çok yanlış anlamışsın.
bak dikkatli oku bininci kez yazıyorum

oruçluyken orucu bozduğunu bilmeden 1 kere çekersen orucun bozulur. o gün istersen 100 kere çek orucun 1 kere bozulur.

ertesi gün oruçluyken yine orucu bozduğunu bilmeden çektiysen bu sefer 2 gün oruç kazası yapman gerekir.

ama orucu bozduğunu bile bile sadece 1 gün bir oruç bile bozsan 1 gun kaza 60 gün peşpeşe keffaret gerekir.

orucu bozduğunu bile bile 5 gün bile oruç bozsan hepsi için sadece 1 tane 60 gün peşpeşe keffaret ve 5 günün kazası yeterlidir.

anlaşılmayan bişey kaldı mı?

Dervis dedi ki...

kardeşim dikkatli oku oradaki açıklama orucu bozup kazayı gerektiren birşeyi aynı gün içinde birden fazla yapmayı kastediyor ki doğrudur orucu bozup kazayı gerektiren bir şeyi 1 orucu bozduktan sonra kaç kez yaparsan yap keffaret gerekmez tek bir kaza yeterlidir fakat
orucu bozup kazayı gerektiren birşeyi "bilerek, isteyerek, keyif alarak" öğrendikten sonra başka bir oruç günü yapıp orucunu yine bozarsa ki buna hem kaza hemde keffaret gerekiyor çünkü bile bile orucunu bozuyor şu sayfayı dikkatli oku;

http://ramazan.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1073 diyor ki;

Bazı kimseler de, mastürbasyonun orucu bozmadığını, bazıları da bozduğunu ve kefaret gerektiğini söylüyorlar. Bunların ikisi de yanlıştır. Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-muhtar ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır. Bir Ramazanda iki defa mastürbasyon yapana kefaret de gerekir. Çünkü Ramazanın bir gününde, kaza gereken bir şey yaparak orucunu bozan kimse, başka gününde de bu şeyi kasıtla yine yaparsa, kefaret de gerekir.

ve konumun sonuna eklediğim orucu bozup yalnız kaza gerektiren şeyler konusunu da okumanı tavsiye ederim.

Dervis dedi ki...

niyetsiz oruç olmaz. el ile cünüp olmanın orucu bozduğunu bilmeden cünüp olanın orucunu sadece kaza etmesi gerekir.

Dervis dedi ki...

orucu bozduğunu bile bile ramazanda oruçluyken 1 defa bile yapmak hem kaza hem keffaret gerektirir. orucu bozduğunu bilmeden kaç tane oruç bozduysa onları kaza etmesi gerekir. bir gün içinde 1 defa yapmak 5 defa yapmak 10 defa yapmak aynıdır. bir oruç bozulur bir kaza gerekir ama ORUCU BOZDUĞU GÜNÜN İÇİNDE.

yeter artık yazılanları yorumları dikkatli okuyun hep aynı şeyleri soruyorsunuz

Dervis dedi ki...

cünüp olduysan orucunu kaza et bi daha yapma tevbe et. o iş cünüp olunca orucuı bozar. cünüp olmak ne demek bilmiyorsan google da ara. o ayıp işin orucu bozduğunu öğrendin artık bile bile bi daha öyle yapıp cünüp olup orucunu bozarsan 1 gün kaza peşpeşe 60 günde ceza yani keffaret orucu tutman lazım. seni kim tuttu ne tuttu bilmiyorum kafayı yemene gerek yok cünüp olmadıysan Allah korumuş işte sevin :)

bi daha sakın oruçlu ike kötü şeylere yanaşma aklından geçirme.

Dervis dedi ki...

gece saat 2 ise imsak olmamışsa kaza da keffaret de gerekmez orucunu tutman lazımdı.

Dervis dedi ki...

oruçluyken masturbasyonla bozduğun oruçlarını kaza etmen gerekiyor ister ogün oruna devam et ister etme. oruçsuzken de o işi yapmak mecbur kalmadıkça günahtır. ramazan günü oruçsuzken ne yaparsan yap tutmadığın o orucu kaza etmen gerekiyor.

Dervis dedi ki...

oruç bozulduğunu bilerek yaptığın için hem kaza hemde keffaret gerekiyor.

Dervis dedi ki...

cünüp olduktan sonra oruç bozulur istersen binkere yap orucu bozduğunu biliyor idiysen kaza ve keffaret bilmiyorsan sadece kaza gerekir.

Dervis dedi ki...

Bu konuyu yorumlara kapatıyorum. sorduğunuz bütün sorulara cevap vermeye çalıştım. sildiğim ve cevap vermediğim soruların cevapları burada konu içinde ve yorumlarda var. lütfen konuyu ve yorumları dikkatli okuyun. şu konumu da okumanızı tavsiye ederim;

http://elestiriyoruz-dervis.blogspot.com/2013/08/orucu-bozup-yalniz-kazayi-gerektiren.html

cevabını bulamadığınız sorularda Ömer Nasuhi Bilmen Büyük islam ilmihali kitabı evinizde varsa ona bakın yoksa internetten e-kitabını ücretsiz indirebilirsiniz.

Şu An Sitedeki

Dervişten birisiniz