diyanet fidye miktarı 2013 oruç parası

Derviş Blog - Kuran Oku - Yasin Suresi Türkçe: diyanet fidye miktarı 2013 oruç parası
cüz cüz kuran
Diyanet 2013 Fidye miktarı oruç parası ne kadar


ORUÇ FİDYESİ NE DEMEK?

diyane+fidye+miktarı+2013
Fidye, bazı ibadetlerin yapılamaması ve birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenen dini-mali yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur’an-ı Kerim’de, "Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder. Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır.

SADAKA-İ FITR NE DEMEKTİR
Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkanı el vermeyen kimse Allah’tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır. Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.

2013 YILI ORUÇ TUTAMAYANLARIN VERECEĞİ FİDYE (FİTRE değil) MİKTARI

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, ramazan ayında sağlık ve diğer nedenlerden dolayı oruç tutamayacak kişilerin günlük olarak en az
2012 de 8.5 lira fidye
2011 de 7.5 liraydı.

bu sene 9.25 tl olarak açıklanmış.

0 Yorum:

Yorum Gönder

Buraya Bir Yorum bırakarak sayfaya değer katabilirsiniz...

Şu An Sitedeki

Dervişten birisiniz