ve celle senauke ne demektir anlami

Derviş Blog - Kuran Oku - Yasin Suresi Türkçe: ve celle senauke ne demektir anlami
cüz cüz kuranVe celle Senauke Ne demektir anlamı


VE CELLE SENAUK NEDEN SADECE CENAZE NAMAZLARINDA OKUNUR?

ve celle senauke subhaneke duasında geçer.
Subhaneke Duası Cenaze Namazlarında Ve Celle Senauk ile birlikte okunur.

ve+celle+senauke+ne+demek anlamıVe Celle Senauk Ne demek-demektir?
Ve Celle senauk ün anlamı "Senin Övgün Yücedir" demektir.
Peki Neden ve celle senauk Sadece Cenaze Namazlarında okunur?
bunun hakkında sorularla islamiyete filan baktık pek açık bir bilgi bulamadık. açıkcası Bir Ölünün etrafında toplanıp "Allahım Senin Övgün Yücedir" diyerek subhaneke duasına ek katmak ölen kişi eğer Namazlı Niyazlı biri ise Allahın Affını daha celbedici olmaktadır
yani Allahım senin övgün yücedir bu kulunda vaktiyle seni övmüş namazlarını kılmıştır. Yüce Övgün adına affet ya Rabbi" Demek gibi birşey gibi geliyor bana Doğrusunu Allahu teala bilir.Bu konuda bir Ayet Ve Hadise Rastlamadık. Ve celle senauke ile ilgili bilginiz olursa lütfen konu altına kaynak belirterek yorum yapın sitemize ekleyelim bilgiye sizinde bir katkınız olsun.

10 yorum:

 1. El- Asıl, En-Nevadir gibi kaynak kitaplarda, cenaze namazının dışında bu cümlenin okunmaması oradaki dua makamına ve onun esrar ve hikmetine daha uygundur, sonucuna işaret edilmektedir. Allahı layıkıyla övmek ne mümkün… O kendisini övdüğü gibi uludur. Cenaze namazında mü’min kardeşimiz için dua ederken, namazın başlangıcında yine subhanekeyi okuyoruz. Ne varki "VE CELLE SENAUKE"ye burada yer veriyoruz. Bunun bir çok nedeni vardır:

  1. Her duanın ve duada yer alan kelime ve cümlenin bir makamı vardır ki, onun başka bir yerde okunması aynı feyiz ve rahmete kapı açmaz. O halde "VE CELLE SENAUKE"nin feyiz ve rahmet makamı, cenaze namazındadır.

  2. Ölen kardeşimiz için Allah'ın rahmet ve mağfiretini dilerken O’nun yüceliğini, azamet ve kudretini, rahmet ve inayetini önce "SÜBHANEKE" ile anlatmaya ya da dile getirmeye çalışıyoruz. Bu açıdan O’nun geniş rahmet ve mağfiretini diliyoruz. "VE CELLE SENAUKE" diyerek O’nun rahmet ve mağfiretinin, azamet ve kibriyasının yüceliğine erişmenin mümkün olmadığını, en üstün övgüye ancak Onun layık bulunduğunu kalbimizde dilimize getirmeye çalışıyor ve "VE CELLE SENAUKE" cümlesiyle bunu ifade ediyoruz.

  3. Bu cümlenin cenaze namazında okunduğunda kalbe verdiği şifayı başka yerde okunmasıyla elde etmek o ölçüde tesirli değildir. Bu bakımdan dualarda rivayet edilen şekle bağlı kalmakta büyük yarar vardır. "VE CELLE SENAUKE" cümlesinin vereceği şifayı birazda bu açıdan değerlendirmek gerekir.

  (Celal Yıldırım, İslam Fıkhı)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allahım bir değil bin kere razı olsun sizlerden inşaallah

   Sil
  2. Cenaze namazında okunması güzelse, bu dua güzelse her zaman okumak lazım. bişeyler uydurmayın kendinizden be.

   Sil
 2. Ben herhangi bir kaynağa bakmadım...sadece ne demek diye merak ettim, buraya baktım." Ve celle senaük " bence; sallıyorum, Ya rabbi, biz kimiz ki sen varken bu meftaya rahmet dileyelim, biz kimiz ki senin övgün varken biz övelim.Önemli olan senin övgündür...Senin övgünde bu mefta'nın dünya da sana yaptığı amellerden artar.Çünkü sen her şeyi görür,duyar ve bilirsin.Onun için "senin övgün yücedir" yani " Son karar senindir" diye düşünüyorum. Saygılar. İnce memet

  YanıtlaSil
 3. Esselamun aleyküm ((:
  derin bir konudur.. Yanlış sözden Allah'a sığınırım.. Allah'ın verdiği ilhamlar ben farklı bir yorum kattım.. ve celle senauk anlamı Allah'ım senin övgün yücedir demek ise eğer; namaz yalnizca Allah için kılınır.. Biz merhum kul icin cenaze namazı kiliyoruz ama namaz yalnızca senin icin kılınır sadece ona rahmet olsun diye niyet ettik Yarabbi! demenin manasidir ve celle senauk.. bence.. Yanlış sözden Allah'a sığınırım.. sadece anladigimi paylaştım...

  YanıtlaSil
 4. Sa Hocam.,
  Subhaneke duasi O yuce peygambere has olan bir duadir,boylece guclu bir duadir,cunku bu duvanin icinde bulunan zikirler hepsi kurranin icinde mevcuttur.bizlere hayatim boyunca sunu ogrettiler,kurran oluler icin deyil,mezar basinda okununacak bir kurran deyil,bilhasa okunup ve yasanmasi gereken bir kitaptir,subhanenke basli basinca allahi zikir eden bir duadir,cunku allaha yakinlik derecesinin kulun kendisinde hic oldugunu hissedip ve yuce allaha bu guzel sekilde yucelip bunun sonuncunda allahdan magfiret dilemesidir,Ve bu duanin gucu basdan sona kadar allahi yuceltdikden sonra kulun allahi ovmekden aciz oldugunu{ve celle senauk}gosteriyor,demekki bu cumlede okadar allaha kulluk ve ona siginmakdan baska hic cikar yolun olmadigin gosteriyor.Ozaman aklima gelen soru,olulere bukadar faydasi olan bu guclu duanin neden yasayanlara faydasi YOK,aksine yasarken affa ihtiyaigimiz var,aksine yasarken allaha yaklasma yolu lazim,neden bu duayi namazda okunmasini engelliyorsunuz,birak okusunlar,size soruyorum;bu okunursa gunahi varmi?
  Bu okunursa dinden cikma olayi varmi,bir sakincasi varmi?
  Yoksa neden birtane hoca cikipda,cemaate okuyunda allahin rametine nail olun demiyorlar,allah paha allahi deyil aksine bahane allahidir!!!
  Saygilarimla Gurbetci

  YanıtlaSil
 5. 《...Hanefilerin çok ince bir tespitlerini hatırlatmak istiyorum: Malum Hanefiler, namazda sübhaneke okurken 've celle senâüke' cümlesini okumazlar. Sebebi şudur: Sübhaneke'nin bu cümle ile olan rivayeti zayıftır. O halde onu okursak muhtemeldir ki, namaza bir beşer sözü katmış oluruz. Böyle bir ihtimalden kurtulmak için o cümleyi okumayız ama cenaze namazında her türlü dua okunabilir, onu da orada okuyarak aslının olması ihtimalini de hesaba katarız ve zayıf da olsa onun da kaybolmamasını sağlamış oluruz...》

  (faruk beşer)

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, Yavuz beye katilmamak mümkün değil

  YanıtlaSil
 7. https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/160/namazlarda-subhaneke-okurken--ve-celle-senauk--kismi-nicin-okunmaz-

  YanıtlaSil

Buraya Bir Yorum bırakarak sayfaya değer katabilirsiniz...